» شوخی با خیارات قانون مدنی !

شوخی با خیارات قانون مدنی !

خیارات = حق فسخ


یکی از معضلات همیشگی ما حقوقیا، قضیه ی خیارات قانون مدنیه. حالا چرا میگم معضل؟ 

چون جدا از اینکه مبحث خیارات توی حقوق مدنی خیلی مهمه و همیشه هم توی آزمونا ازش سوال میاد، بقیه ی عزیزانی که نمی دونن این مبحث چیه و از جون ما چی می خواد همیشه ما رو مورد لطف و عنایتشون قرار میدن و حسابی این خیارات بیچاره رو به سخره می گیرن! بعدشم مدام به ما میگن : اینا چیه شما می خونین؟! مبحث خیار و گوجه به چه دردتون میخوره؟؟!! 


خلاصه که هی ما خون دل می خوریم و حسابی از این قضیه زخم خوردیم؛ ولی تا قبل از این که سایر عزیزان با خیارات قانون مدنی شوخی کنن و باهاش سالاد شیرازی درست کنن تصمیم گرفتیم خودمونم یکم سر به سر این خیارات گرامی بذاریم و از رهگذر این شوخی، لبخندی هم به لبمون بشینه.


میگه سه طلاقت میکنم !! مطلب مرتبط میگه سه طلاقت میکنم !!

ولی قبلش می خوام یه بار برای همیشه این موضوع رو باز کنم که خیارات چیه و به چه کاری میاد؟ 

خیار در حقوق مدنی با اون خیاری که به همراه پنیر خورده میشه و یا رکن اصلی سالاده متفاوته... 

خیار یعنی اختیاری که برای طرفین قرارداد وجود داره مبنی بر اینکه این اشخاص (یکی از طرفین قرار داد یا هر دو طرف) بتونن در صورت وجود شرایط خاصی، قرارداد رو فسخ کنن. 

پس به طور خلاصه اختیار طرفین برای فسخ قرارداد خیار نام داره که تا دلتون بخواد انواع و اقسام داره. حالا ما می خوایم با چند تا از این بزرگواران یه شوخی ریزی کنیم و در کنارشم مفهوم اصلیشونو یه توضیح مختصر بدیم. پس ادامه ی مطلب رو از دست ندید. 


خیار مجلس : 

مفهوم فرعی : یعنی هر وقت مهمون دارید و در حال آماده کردن میوه ها هستید حتما از خیار ریز مجلسی استفاده کنید که هم با کلاس تره و هم به میوه خوریتون جلوه ی بهتری میده! 

مفهوم اصلی : در عقد بیع تا زمانی که بایع و مشتری در مجلس عقد حضور دارن و مجلس عقد عرفا پابرجاست و طرفین هم از هم جدا نشدن، هریک از اونا می تونن عقد رو فسخ کنن .


خیار شرط (شرط خیار)

مفهوم فرعی : یعنی خیار رو به شرطی برای درست کردن سالاد شیرازی استفاده کنید که مطمئن باشید بلد هستید سالاد شیرازی درست کنید. خواهشاً سالادی که توی اون فقط سر و ته خیار رو می زنید و پرتش می کنید توی ظرف، سالاد شیرازی در نظر نگیرید. 

مفهوم اصلی : طرفین در عقد شرط کنن که یکی از اونا یا هر دوطرف و یا شخص ثالث بتونن در مدت معینی عقد مورد نظر رو فسخ کنن. 


خیار رویت و خیار عیب:

مفهوم فرعی : یعنی زمانی که قصد خرید خیار دارید اول حتماً به دقت رویت کنید که اون خیار له شده یا ترک خورده نباشه؛ در غیر این صورت خیار عیب دار می خرید که هم سرشار از میکروبه هم ماندگی داره. 


مفهوم اصلی : خیار رویت و خیار عیب در حقوق دو مقوله ی کاملا مجزا از هم هستند. 

خیار رویت زمانی به وجود میاد که یکی از طرفین مالی رو که در زمان انعقاد عقد ندیده، به اعتماد اوصافی که قبلاً از مال دیده یا شنیده، مورد معامله قرار بده و بعد متوجه بشه که چنین اوصافی وجود نداشته. 

خیار عیب هم زمانی به طرف معامله حق فسخ میده که موضوع معامله معیوب باشه [که هم حق فسخ رو ایجاد میکنه و هم حق گرفتن ارش ( تفاوت بهای مال معیوب و سالم)] 


علاوه بر خیاراتی که گفتیم خیارات دیگه ای هم وجود دارن که ذکر اونا هم از حوصله ی مطلب ما خارجه و هم با این بزرگواران نمیشه خیلی سر شوخی برداشت. 

خلاصه اینکه لطفاً هر وقت دیدین که یه حقوقی داره مبحث خیارات رو مطالعه میکنه یه خدا قوت بهش بگین و سریع بهش یه شربت خیار سکنجبین خنک بدین تا بخوره و بخارهایی که از سرش بلند میشه یکم فروکش کنه... 

به این امید که بتونه با موفقیت از پس مبحث خیارات بر بیاد!نویسنده : سیده فاطمه بوستانی - میزان بلاگ


نظرات
arrow Azita
خلاقیت عالی
پاسخ ادمین
نظر لطفتونه????
فرم ارسال نظر

  وکیل در شیراز   |   برترین وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله